Archive

Archive for April, 2011

Zamanı Kaydeden Nöronlar

April 13th, 2011 Comments off

Zaman şu ana kadar hep müphem bir alan olarak kalmıştır. Bellek ile ilgilenen araştırmacılar “zaman” ile uğraşsalar da, zamanın nasıl kayıt edildiği , nasıl hatırladığımız hep daha bir belirsizdi. Biliyoruz ki zamanın kaydını tutmak beynin en önemli görevlerinden biri, fakat bu nasıl oluyor? Beynimiz olay sıralarını nasıl hatırlıyor?

Yıllardır nörobilimciler,  olayları, olduğu gibi , o zamanda nerdeydik ve ne zaman  olay oldunun kaydını tutmamıza izin veren bir “zaman damgası” olduğunu teorize ettiler fakat şu anda kadar bu “zaman damgaları” nın varlığına ilişkin bir kanıt bulamamışlardı.

Profesor Ann Graybiel başkanlığındaki MIT ekibi tarafından yapılan  araştırma, ilerisi için önemli gelişmeler sağladı.  Araştırmacılar primat beyninde zamanı aşırı duyarlı kodlayan bir grup nöron buldu. Araştırma ekibi makak cinsi iki maymunu basit göz hareketleri testi için eğitmiş ve “git” sinyalini aldıktan sonra maymunlar görevi kendi hızlarıyla gerçekleştirmede özgür bırakılmış .

Sonuçta  araştırmacılar ısrarlı bir şekilde, belirli zamalarda ateşlenen  nöronlar bulmuşlar (100 milisaniye,110 milisaniye , 150 mili saniye ve git sinyalinden sonra). Bu nöronlar prefrontal korteks ve striatum da , yer aliyor. Bu iki bölüm de öğrenme, hareket ve düşünce kontrolünde önemli rol oynuyorlar. Bu  çeşit bir zaman kontrolü duyarlılığı, hem araba kullanmak  gibi  günlük işlerimiz için hem de gecmişin kaydını tutmak için kritik.  Profesor, “ bütün yaptığımız , her şeye zaman damgası vurmak ve sonra olayları geri çağırıp, olayla ilişkili zaman damgalarını bulana kadar bütün zaman damgalarını incelemek gibi görünüyor” diyor . Herkesin bulmak istediği fakat hiç kimsenin daha önce bulamadığı zamanı kaydeden hücrelerimiz olduğu artık aşikar.

Bu keşif, araştırmacılar tarafından, hareketlerin zamanlama kontrolünde bozukluk olan  Parkinson gibi hastalıklar için  tedaviye öncülük  edebilir gibi görülüyor.

Kaynak : Jin DZ, Fujii N, Graybiel AM(2009). Neural representation of time in corticobasal ganglia circuitsProceedings of the National Academy of Sciences.

http://www.sciencedaily.com/releases/2009/10/091019162921.htm

Categories: Bilişsel Psikoloji Tags: